• Zajęcia w świetlicy

• Nasza świetlica jest miejscem w którym uczniowie klas I-III nie tylko odrabiają lekcje, ale też odpoczywają, bawią się i nawiązują przyjaźnie. Codziennie staramy się aby czas u nas spędzony był atrakcyjny i miły.

Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-17.00. Dysponujemy dwiema salami świetlicy które podpięte są do domofonu, aby ułatwić odbiór udzieci oraz komunikację z nauczycielami świetlicy.

Poniżej przedstawiamy zajęcia, które realizowaliśmy  w latach  2019/2021.

Ze względu na przedłużający się czas pandemii zajęcia w świetlicy w roku szkolnym 2021/2022 będą mocno okrojone z uwagi na utrudnione zapewnienie bezpiecznego użytkowania przyborów świetlicowych.

• Zajęcia sensoryczne

• Zajęcie sensoryczne są zajęciami podczas których dzieci się brudzą - mieszają, uklepują, dzielą i zgniatają różne tajemne masy i maziaje. Poprzez dobrą zabawę odprężają się oraz stymulują polisensorycznie ciało. Działają na wzrok, słuch, zmysł powonienia i przede wszystkim na dotyk. Są to jedne z najbardziej lubianych aktywności przez naszych uczniów w świetlicy!

Do wykonania tajemnych mikstur i mas używamy takie produkty spożywcze jak: mąki (każdy rodzaj), olej słonecznikowy, sól, drożdże, ryż, kasze, barwini spożywcze, żelatyne, galaretki owocowe, kawę ziarnistą, przyprawy, wodę, kakao. Używamy też inne produkty - balsamy do ciała, żele i pianki do golenia lub włosów, odżywki do włosów.

Jeśli pogoda pozwala zajęcia sensoryczne mogą odbywać się na boisku szkolnym.

Jeśli ktoś z rodziców chciałby podarować do świetlicy różne mąki, sole kuchenne o różnej grubości, kremy lub balsami do ciała albo pianki do golenia - będziemy bardzo szczęśliwi a dzieci bardzo wdzięczne!

Z uwagi na pandemie wszystkie masy mieszne są przez nauczyciela w rękawiczkach a uczniowie dostają wydzieloną część którą później mogą zabrać ze sobą do domu w plastikowym woreczku.

• Zajęcia plastyczne

• Zajęcia plastyczne realizowane są codziennie.

W codziennych zajęciach doskonalimy takie techniki plastyczne jak rysunek, portret, malowanie farbami plakatowymi, akwarelami, kolaż oraz lepienie z plasteliny, masy solnej.

W latach 2019-2021 dzieci wykonywały kartki Bożonarodzeniowe, girlandy świąteczne, choinki przestrzenne, plakaty związane z dniami specjalnymi, szereg prac o tematyce jesiennej i zimowej. W okresie pandemii odbyły się dwa kiermasze świątecze - wielkanocny i bożonarodzeniowy.

Propozycje zajęć plastycznych nauczyciele świetlicy wysyłali poprzez bloga.

W roku szkolnym 2021/2022 realizujemy projekt Kreatywne Prace Plastyczne (Międzynarodowy Projekt Edukacyjny) oraz projekty z Uniwersytetu Dzieci. Dodatkowo dzieci przygotowywały prace które zostały wystawione w Bożonarodzeniowym Kiermaszu Świątecznym.

• Zajęcia kreatywne

• Zajęcia kreatywne mają na celu zachęcić dzieci do nauki szycia przy pomocy igły i nitki oraz nauki pracy z materiałami tekstylnymi.

Uczniowie za sobą mają już szycie małych dyń z okazji Dnia Dyni oraz przygotowanie bombek- choinek na Bożonarodzeniowy kiermasz świąteczny który odbył się w grudniu 2019 roku, projektowanie i np. szycie na maszynie poduszek podróżnych.

• Zabawy w świetlicy

• Spędzając czas wolny od zajęć lekcyjnych uczniowie lubią najbardziej korzystać z zabawek dostępnych w obydwu naszych salach.

Do dyspozycji dzieci są różnego rodzaju klocki (małe, średnie i ogromne wafle, klocki plastikowe i drewniane), gry planszowe, karty do gry, puzzle, kuchnia , toaletka dla dziewczynek, figurki zwierząt, lalki, garaże z samochodami, lalki bobasy z wózkami, PS 3 z grą Just Dance, zabawy na magicznym dywanie Funtronic i wiele innych zabawek.

• Zabawy na boisku szkolnym

• Korzystając z dobrej pogody spędzamy czas wolny na powietrzu bawiąc się na boisku szkolnym.

Najczęstsze zabawy to : gra w piłkę nożną, gra w unihokeja, zabawy w Berka, zabawy w chowanego, rysowanie kolorowymi kredami po chodniku, zabawy ze skakanką lub zabawy w piasku.