W dniu 27 maja 2024 roku w Rezerwacie Świder odbyły się warsztaty ekologiczne z cyklu „Spotkania nad Świdrem”. Były one powiązane z ekologicznym powiatowym konkursem o tematyce związanej z naszym wodnym rezerwatem przyrody. W tym roku tematem konkursu była „Rzeka Świder – rzeka dająca życie”. Warsztaty zostały wznowione po pięciu latach przerwy przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie.
W organizację tegorocznej wielkiej imprezy plenerowej zaangażowało się wiele osób – p. Elżbieta Wasążnik – v-ce dyrektor szkoły, p. Anita Osęka – sekretarz oraz nauczyciele – p. Beata Olszewska-Rybka, p. Małgorzata Strawińska, p. Edyta Kuchta i p. Daria Gładysz.
Uczniowie szkół uczestniczących w konkursie wykonali indywidualne prace w różnych kategoriach , m.in. plakaty, rysunki, fotografie czy albumy. Wzięli również udział w warsztatach, zgłębiając tajniki rzeki Świder. Uczniowie przystąpili do pracy w 9 grupach tematycznych liczących od 8 do 12 osób: malarskiej, pszczelarskiej, chemicznej, geograficznej, dendrologicznej, form ochrony przyrody, hydrozoologicznej, odkrywki glebowej czy hydrosfery.
W warsztatach uczestniczyło 8 szkół podstawowych z powiatu otwockiego:
Szkoła Podstawowa nr 2 w Otwocku,
Szkoła Podstawowa nr 3 w Otwocku,
Szkoła Podstawowa nr 4 w Otwocku,
Szkoła Podstawowa nr 12 w Otwocku,
Społeczna Szkoła nr 96 w Otwocku,
Szkoła Podstawowa nr 1 w Józefowie,
Szkoła Podstawowa nr 2 w Józefowie,
Szkoła Podstawowa nr 3 w Józefowie.
W samym konkursie wzięły udział ponadto 3 szkoły:
Szkoła Podstawowa w Celestynowie,
Szkoła Podstawowa w Starej Wsi,
Szkoła Podstawowa w Kołbieli.
Szczególne podziękowania kierujemy do pracowników Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz Nadleśnictwa Celestynów, którzy współpracowali z naszymi grupami tematycznymi.
Warsztaty zakończyły się rozdaniem nagród zwycięzcom konkursu. Nagrody zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Otwocku. Wyniki konkursu znajdują się na stronie internetowej naszej szkoły.
Tegoroczne warsztaty będziemy wspominać ze wzruszeniem, ponieważ była to XXV edycja „Spotkań nad Świdrem”. Odbyliśmy sentymentalną podróż, gdyż na zajęcia w plenerze przybyła sama pomysłodawczyni warsztatów – p. Irena Nicińska oraz p. Irena Kliś, która pracowała w pierwszym zespole tworzącym te zajęcia plenerowe, na których dotykamy przyrody dosłownie i w przenośni.
Szczegółowe wyniki konkursu zostały opublikowane na stronie internetowej szkoły w zakładce konkursy.